Doróbka niestandardowych zwojów do podajnika

W przemyśle wiele maszyn pracuje niemalże przez cały czas i mają one do czynienia z różnymi sytuacjami, które wpływają na żywotność poszczególnych elementów. Jednym z bardziej zużywających się części są pióra ślimaka, które podczas mieszania i przenoszenia  drobnych elementów z jednego miejsca na drugie mają bezpośredni kontakt z granulatami, piaskami, a także kamykami lub ziarnami zbóż. Czasami mogą one ulec zniszczeniu, co spowoduje konieczność ich wymiany. O ile przy standardowych urządzeniach nie jest to problemem, o tyle w przypadku nietypowych elementów może być to w jakiś sposób skomplikowane.

 

Zapoznanie i postępowanie według zaleceń

 

Najpierw trzeba wyjąć wał z zamocowanymi zwojami, by móc ocenić skalę uszkodzeń. Jeśli szkody są duże, to konieczne jest wyjęcie tych elementów, co oznaczać będzie wyłączenie z użytku podajnika śrubowego na jakiś czas. Nowe pióra ślimaka muszą być wykonane dokładnie tak, jak oryginalne wyroby, lecz jeśli mają nietypowe kształty, to trzeba tak dostosować maszyny obróbcze, by podołały zadaniu. Podczas czytania specyfikacji technicznej, trzeba zwracać uwagę na takie czynniki jak: długość, szerokość, lokalizacja wcięć i otworów, materiał, czy też sposób wykonania. Pod nie trzeba przyszykować maszyny obróbcze, które będą zaangażowane w proces wytwórczy. Najlepiej będzie, jeśli płyta będzie dokładnie takich rozmiarów, jak oryginał. Jeśli nie, to trzeba odpowiednio przyciąć, by osiągnąć oczekiwane wymiary. Kolejny krok to opcjonalne wiercenie dziur i wykonanie wcięć, jeśli jest to ujęte w projekcie. Następnie poprzez specjalną maszynę (posiadaną przez Budrem) należy utworzyć z tych arkuszy spirale, które będą zamocowane do wału. Tu należy ustawić bardzo uważnie wszystkie parametry i podczas skręcania płyty warto cały czas sprawdzać, czy nie ma jakichkolwiek uchybień lub niedociągnięć wpływających na końcowy efekt.

 

Jakość potwierdzona idealnym wyglądem

 

Jeśli nowy element wygląda dokładnie tak jak oryginał, to nie będzie najmniejszych problemów z montażem, a użytkowanie będzie identyczne jak w przypadku oryginalnych komponentów. By wydłużyć żywotność, materiały z których wykonane będą pióra ślimaka mogą być z twardszych i bardziej odpornych na różne czynniki komponentów, by zminimalizować ryzyko kolejnych zniszczeń oraz ułatwić jakiekolwiek drobne naprawy lub korekcje.